"Opieka wytchnieniowa" - edycja 2019

Rada Gminy Lubicz w dniu 26 wrzesień 2019 uchwałą nr XIV/172/19 przyjęła Program „Opieka wytchnieniowa” na rok 2019.
Ustawą z dnia 23 października 2018r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018r. poz. 2192), dalej zwaną ustawą o SFWON, utworzono z dniem 1 stycznia 2019 roku państwowy fundusz celowy pn. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zwany „Funduszem Solidarnościowym”, którego celem jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych kierowane za pośrednictwem programów rządowych lub resortowych, finansowych ze środków tego Funduszu.
W marcu 2019 roku Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjął resortowy Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019, skierowany do dzieci i osób niepełnosprawnych, których członkowie rodzin lub opiekunowie wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tymi osobami.
W celu realizacji założeń resortowego programu, Gmina Lubicz, ustanowiła Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019 jako lokalny program w rozumieniu art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.
Program wspiera:
1) dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
a) konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
b) konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności
- poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.
Należy podkreślić, iż osobista, stała opieka nad dzieckiem lub dorosłą osobą, których niepełnosprawność związana jest z szerokim spektrum problemów zdrowotnych, oznacza konieczność wsparcia w każdym elemencie codziennego życia. Wiele osób w takiej sytuacji życiowej rezygnuje z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbuje własne zdrowie czy też potrzeby. Wynika to z faktu, iż opiekunowie robią wszystko co w ich mocy, aby opiekować się bliską osobą w możliwie najlepszy sposób.
Opieka wytchnieniowa może odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.
Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć w załączonym „Programie” wraz z wymaganym załącznikiem „Karta oceny stanu pacjenta wg zmodyfikowanej skali Barthel” Wnioski o przyznanie wsparcia w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” do pobrania są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu oraz na stronie www.gopslubicz.pl